Tasmalı kayıp hayvan bulunca ne yapmalı?

Günümüzde hayvanlara verilen değer kavramları günden güne artarken, hayvanlarını canlarının bir parçasıymış gibi seven insanlara yardım edebilmek adına tasmalı kayıp hayvan bulunca ne yapmalı sorusu geliyor akıllara… Evet, bu gibi durumlarla karşı karşıya kalabilme ihtimaliniz olabilir

4.1.1

Tasmalı kayıp hayvan bulunduğunda ne yapmalı, bu durumda ilk anlayacağımız, tasmasından dolayı bir sahibi olduğudur. Kaybolan hayvanı sahibine ulaştırmak için çıkacağınız bu yolda, yapılması gereken ise dışarıda savunmasız geçirdiği sürede zarar görmüş ise önce veteriner yardımı almak en iyisi olacaktır. Sonrasında, kayıp hayvanın kısa süreliğine de olsa bir yaşam alanına ihtiyacı olacaktır. Bu süreçte onun sahibiymiş gibi bakımıyla ilgilenilmesi kendini güvende hissetmesini sağlayabilir. İlk süreci atlattıktan sonra yapılabilecekler şu şekilde olabilir; bu gibi durumlarda hayvan severlerin çok sık kullandıkları sosyal ağlar mevcuttur. Kayıp hayvanlarını, yeni doğan bakıma muhtaç hayvanları, terkedilmiş hayvanları ve benzer durumları bu platformlarda paylaşıp takip ediyorlar. Bulduğunuz kayıp hayvanın resmini, tam olarak bulduğunuz yeri, günü ve saatini bu platformlarda paylaşırsanız hızlı sonuç alabileceğiniz ilk girişiminiz olabilir. Aynı zamanda bu platformları sizde takip ederseniz belki de bulduğunuz kayıp hayvanın sahibi ile karşılaşma ihtimaliniz olabilir. Yine kayıp hayvanın fotoğraflarının üzerine, sahibini aradığınıza dair açıklama ve iletişim bilgilerinizi yazıp bulduğunuz çevreye bırakırsanız bununda büyük faydasını görebilirsiniz.

tasmalı kayıp

Eğer bu kadarına zamanınız yok ise son olarak yapabileceğiniz, kayıp hayvanı en yakın hayvan barınaklarına bırakabilir, bırakmış olduğunuz barınak bilgilerini yine sosyal ağ platformlarında ve bulmuş olduğunuz çevrede paylaşabilirsiniz.Sizin yapacağınız bu paylaşım hayvan severler arasında hızla yayılarak en kısa sürede sonucuna ulaşılabilir ve kayıp hayvan güvenilir yaşamına dönebilir. Kayıp hayvanı, sahibi bulunana kadar sokakta savunmasız bırakacağınıza, barınakta ona uygun şartlarda kalmasını sağlayabilirseniz onun çok daha iyi olacaktır.

Unutmayınız lütfen. Hayvanlarında can taşıdığını, onlarında duygularının olduğunu ve her canlı gibi yaşamaya hakkı olduğunu, bunun için mücadele verdiklerini, onlara özenle bakan insanların yanında kendilerini güvende hissettiklerini unutmayınız lütfen. Biliniz ki, bir hayvana sahip olan kişilerin onları canının bir paçasıymış gibi sevdiklerini sadece “hayvan sever” adı altında basitleştirilmiş iki kelimeden çok daha anlam yüklü olduklarını biliniz lütfen. Evet, bir gün bir yerlerde tasmalı kayıp bir hayvan bulunca ne yapmalı dediğinizde bütün insani duygularınızla yapılabilecek bir şeylerin olduğunu unutmayınız.