Örümcek fobisi nedir, nasıl tedavi edilir?

Konu içeriği;

  1. Örümcek fobisi nedir?
  2. Örümcek fobisinin nedenleri nelerdir?
  3. Örümcek fobisinde hangi seviyede uzman yardımı alınmalı?
  4. Örümcek fobisi nasıl tedavi edilir?

Örümcek fobisi nedir?

Özgül hayvan fobilerinden sıklıkla görülenlerden biride araknafobia adını verdiğimiz örümcek korkusu. Örümcek korkusu kültüre göre değişebilir. Bizim ülkemizde sıklıkla görülebilir ama İngiltere’ de daha fazla görülmektedir. Evrimsel açıdan baktığımızda biliyoruz ki, zehirli olabilen pek çok örümcek türü vardır.  Bunlar gerçekten insanın hayatını tehdit edebiliyor aynı zamanda doğal bi’ korkuya da sebep olur. Tabi ki zehirli örümceklerle yaşanabilecek korkular, eğer hemen her şeye

örümcek fobisi nedir

Örneğin : Örümcek ağını gördüğünde, örümceğin resmini gördüğünde, örümcekten tiksinme ve iğrenmeyle birlikte çok abartılı bi’ şekilde yaşanıyorsa, biz bu abartılı tepkiler ve abartılı kaygı semptomları, dona kalması, şaşırması, ağlaması, çığlık atıp kaçması, bunları görüyorsak artık  örümcek fobisinden bahsedebiliriz.

Örümcek fobisinin nedenleri nelerdir?

Örümcek fobisinin gelişiminde nedenlere baktığımızda, birden çok model düşünebiliriz. Bunlardan gen geçerli olanı özellikle gelişimsel olarak insanın hayatını tehdit edebilecek, zararlı ve zehirli örümceklere karşı insan doğal bi’ savunma reaksiyonu geliştirir. Bu savunma reaksiyonu abartılı bi’ şekilde oluyor ise hemen her örümcekle ilgili anksiyete semptomları kaçınma davranışına neden olması başlıca nedenlerdir.

nedenleri

Çocukların gelişimi sırasında anne, babadan, ebeveynlerinden bi’ rol model olarak onların böyle bi’ korkusu var ise, onların bu korkuları paylaşma ve öğrenme şekli ile örümcek fobisi yerleşebilir. Sonuçta her ne şekilde olursa olsun beyinde bazı nörokimyasalların, maddelerin seviyesinde değişiklikten bahsediyoruz. Çoğu zaman örümcek korkusu ile beraber eşlik eden diğer hayvan fobilerini de görmekteyiz.