Konut ve İhtiyaç kredileri analizi

Günümüz şartları gereği kredi çekmeyen en azından kredi kartı kullanmayan hemen hemen kalmadı. İnsanlar paranın varlığını ortadan kaldırarak sadece ismi ile alışveriş yaparken aynı zamanda da parayı kazanmadan harcamayı benimsedi. Memur, emekli, işçi hatta öğrenci her sektörden gelir grubu değişik isimler altında kredi kullanarak kısa yoldan isteklerine kavuşuyor.

Hepimiz kredi çekerken belli bir amacı hedefliyoruz. Ev en önemli ihtiyaç elbette. Kiralar son yıllarda mülteci ve diğer sebeplerden dolayı akıl almaz bir ivmeyle tavan yapmıştır. Emlak değer kaybetme ihtimali neredeyse imkansız bakılan yatırım. Bütün bu parçalar birleştiğinde sorumuza cevap alıyoruz. Memur herhangi bir yere atanıyor, kira maaşının yarısı kadar. Elinde olanı peşinat vererek, kira ödeyeceği para ile kredi taksiti ödüyor, ev sahibi oluyor.

emekliye-ev-mujdesi

Diğer ihtiyaç kredileri ise genellikle araba arsa iş ve daha önce ödenmemiş borç için çekiliyor. Faiz oranları, istek ve ihtiyaçlarımızın gölgesinde kalıyor. İnsanlarda haksız sayılmaz aslında kazandibimiz, harcadığımız ve birikimlerimiz göz önüne geldiğinde bir an sahip olma isteğimiz bizi kredi kullanımına itiyor.

Bilinçli kredi kullanımı, insanlara yardımcı oluyor elbette. Bir ev alacak kadar imkanı bize hiç kimse sağlamayacaktır. Konu tartışmaya açık olduğu kadar genel olarak fikri sabittir aslında. Yerinde ve zamanında kullanılan kredi işimizi görür, hayatımızı kolaylaştırır. Tam tersi olanı pek konuşmayanda gerek yok. Bilinçsiz çekilen kredi, borçla borç kapatılan kısır bir döngüye dönüşmeye mahkumdur.

grafik-artis

Gün geçtikçe görülüyor ki faiz oranları azda olsa artarak seyrini hep yukarıya çekiyor. Borç alınıp taksitle ödenen bir sistemde aksi düşünülemez zaten. Her şeyden önce öğrenmeniz gereken, ayalimizi yorganımıza göre uzatmamız ve erişebilmesi güç şeyleri hafızamızda meşgul etmememiz. İnsan yaşadıkça yaşlandıkça öğrenir. Gözlerimiz iyi görüyorsa bakmamıza engel yoktur, her şeyi yaşamak için şansımız da yoktur.

Çevremize baktığımızda insanların kredi ile geçmiş flörtlerini gördüğümüzde her şey önümüze geliyor. Atacağımız adım gerçekten gerekli mi, önemli olan bunu kestirmek tabi birde adımı atarsak ne kazandırır atmazsak ne kaybettirir. Sisteme yem olmak veya sistemi kullanmaktır mesele. Ok yaydan çıktığında geri dönmeyeceği gibi hedefine ulaştığında da can yakacaktır.