Karizma nedir, nasıl olunur?

Konu içeriği;

  1. Karizma nedir?
  2. Karizmatik erkek nasıl olur?
  3. Karizmatik olmanın yolları nelerdir?

Karizma nedir?

Karizmatik olmak doğuştan gelen yeteneklere sahip olmak demek değildir. Aksine, karizma sonradan kazanılabilen bir beceri olarak yorumlanabilir. Bunun nedeni ise karizmanın insan ilişkilerine dayalı olmasıdır. Karşınızdaki kişiyle ne kadar kolay iletişim kurabildiğiniz, onu sizin yanınızdayken ne kadar rahat hissettirebildiğiniz karizmanızı pozitif anlamda etkilemektedir. Kendinizi hiçbir zaman olayın merkezine kendisini koymayınız. Karşımızdaki kişiyi her zaman merkeze alıp bütün şeyleri onun etrafında şekillendirmek gerekebilir. Karizmatik bir duruş sergilemek ve kişiliği yansıtmak için hiçbir zaman dikkati,taktiri veya ilgiyi kendi üzerimize toplamaya çalışmamalıyız. İlgi ve alakayı karşımızdaki kişiye yönlendirirsek aynı tepkileri veya benzer duyguları karşı taraftan da aynı şekilde alabiliriz.

anthony

Karizmatik erkek nasıl olur?

Bir insanın beğenisini, saygısını veya güvenini kazanarak kendinize çekebilmek için karşınızdaki kişiye güven veren bir duruş sergilemeniz gerekebilir. Özgüvenimiz yüksek ise bu bizim tüm iletişim tarzımıza yansımalıdır. Karşı tarafa öyle bi’ mesaj verilmeli ki kişi bizim göründüğümüz gibi olduğumuza veya olduğumuz gibi göründüğümüze inanmalıdır. Karşı tarafın sizden şüphe duyması veya endişe etmesi karizmanızı olumsuz etkileyebilir. Karizmatik erkekler karşısındaki kişiyle dik bir duruş sergileyerek konuşurlar. Dik bir duruş, söylediklerinin arkasında durabileceği izlenimini verir. Bu durumda bacaklarımız da omuz genişliği ile aynı oranda açık olmalıdır. Karşı taraftan gelebilecek mesajları, fikirleri ve görüşleri kabullendiğimizi ve buna açık olduğumuzu göstermemiz çok önemlidir. Karşınızdaki ile konuşurken sürekli göz teması kurmak, yüzünüzde ufak bir tebessüm taşımak karşınızdakine olan duyarlılığınızın devam ettiğini gösterir. Karizma bu şekilde daha sağlam olabilir.

nasıl olunurrr

Karizmatik olmanın yolları nelerdir?

Kişilerle kurulan ilişkilerin temelinde bütünlük vardır. Kişiyle iletişime geçildiğinde bunu bir kaç farklı yol ile yapabiliriz. Vurgu ve tonlama, yüz ifadeleri, beden dili, seçilen kelimeler ve herkeste ayrı ayrı olarak ortaya çıkan iletişim tarzı kişinin karizmatik olmasında önemlidir. Bu tür hareketlerde bulunurken uyum ve bütünlük içerisinde olmak karşımızdaki insana güven verebilir. Verdiğiniz izlenim ile asıl olarak yaptıklarınız ya da söyledikleriniz arasında çelişki yaşanırsa, karşınızdaki insanın size duyduğu güven zedelenebilir. Tutarsız davranışlar ile karşımızdaki kişide yarattığımız güvensizlik zamanla birikerek karşımızdaki kişiyle iletişimimizi negatif anlamda etkileyebilir. İletişim engellerini yok edebilmek için bütün olarak hareket edilmeli, yapılanlar ile söylenilenler arasında uyum olmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde karizmatik olunabilir.