Karanlık fobisi nedir? Nasıl yenebilirim?

Konu içeriği;

  1. Karanlık fobisi nedir?
  2. Karanlık fobisi neden olur?
  3. Karanlık fobisinin karanlık korkusundan farkı nedir?
  4. Karanlık fobisi nasıl tedavi edilir, nasıl yenebilirim?

Karanlık fobisi nedir?

Karanlık fobisi, karanlıkta kalmaya karşı geliştirilmiş olan aşırı derecedeki korkudur. Bu korku bi’ çok insanın yaşadığı günlük korkulardan çok daha farklıdır. Aşırı derecede korku olması gerekiyor ve fobisi olmayan kişiler genellikle bu korkuyu anlamakta zorluk çekerler. Onlara abartılı gelir bu korku. Ancak fobi haline getirmiş kişiler üzülerek söylemek gerekir ki oldukça fazla. Önceki konularda da belirttiğimiz gibi karanlık fobisinde de kaçınma söz konusudur. Sinema gibi yerlere gidememe gibi durumlar söz konusudur. Fobisi olan insanlar bunu açıklamakta zorlanır. Bu korkuyu tam anlamıyla yaşarlar. Burada belirleyici olan unsur kaçınma davranışıdır.

Örneğin

Fobi durumu yaşamayan insanlar, elektrik gidince normal tepki aaaa, off gibi tepkiler verir. Fobi durumu yaşayan insanlar bayılma, çığlık atma, dona kalma gibi tepkiler verir.

karanlık

Karanlık fobisi neden olur?

Karanlık fobisinin neden oluştuğu hala tam anlamıyla bilinmiyor. Biyolojik etkenler, çeşitli sebepler, genetik faktörler ama en önemlisi çevresel faktörler (öğrenme) bunların hepsi bir arada olabilir, bir tanesi daha baskın olabilir. Genellikle şöyle bi’ bakış açısı vardır;

  • Ailede fobiye sahip olan biri var mı? bu kişiden mi geçti
  • Birinci dereceden yakın bir akrabanın böyle bir fobiye sahip olması
  • Ailedeki başka bir kişiden öğrenme yolu ile mi olduğu

Bunun nedeni hala bilinmez fakat üstteki faktörler göz önünde bulundurulur.

karanlık neden

Karanlık fobisinin karanlık korkusundan farkı nedir?

Bir çok insan herhangi bir şeye karşı korku duyabilir. Karanlıktan hoşlanmamak ve korkmak herkesin başına gelebilir ancak fobi durumu bambaşkadır hayatı etkiler. Fobide aşırı korku söz konusudur. Kişinin kendisine bile çoğu zaman abartılı, anlamsız fakat bunun üstesinden gelemediği kaçınma davranışıdır. Normal korku yaşayan biri sinemaya gidebilir ancak fobi durumuna gelen kişi sinemaya gidemez.

Karanlık fobisi nasıl tedavi edilir, nasıl yenebilirim?

Fobilerde ki klasik mantık olan korkunun üzerine gitme davranışını hayata geçirmek gerekiyor. Fobiler tedavisi olan rahatsızlıklardır. Bir şeye karşı korkunuz varsa o şey her ne ise onun üzerine gitmeden bu korkuyu yenemezsiniz. Bunu elbette uzman desteği (Ekspojur tedavi yöntemi) alıp yapmanız gerekiyor. Çünkü siz hazır olmadan kendi başınıza buna kalkışırsanız çok daha kötü sonuçlar alabilirsiniz. Uzman gözetiminde adım adım bunu yenmek mümkündür.