İmaj maker nedir, ne işe yarar?

Konu içeriği;

  1. İmaj maker nedir?
  2. İmaj maker olmak istiyorum ne yapmam lazım?
  3. İmaj maker ne işe yarar?

İmaj maker nedir?

İmaj makerlık hizmeti kısa süre için alınan, genelde sanat dünyasında, dizi çekimlerinde ya da albüm çalışmalarında uygulanan bi’ hizmettir. Kişinin beğendiği rol modele, o rol modele benzemeye çalışması ona benzetilmeye çalışması için yapılan uygulamalara imaj makerlık çalışmaları adı verilir. İmaj maker bu işi yapan kişidir.

imaj maker

İmaj maker olmak istiyorum ne yapmam lazım?

İmaj maker olmak için kişinin var oluştan gelen uyumluluk, tasarım, gözlem yetenekleri çok önemli. İmaj danışmanı olmak isteyen kişiler, mutlaka teknik olarak da bu işin eğitimini almaları, moda tasarımı, styling, moda tarihi, stil danışmanlığı gibi eğitimi almaları mesleki açıdan çok önem arz eder. İş bu kadarla da bitmiyor. Güncel olarak moda başkentlerini, trendleri, moda kavramlarını, yurtiçi yurtdışı defilelerini takip etmeleri moda kavramına yönelik her türlü bilgiyi güncel tutmalı ki danışanlarına güncel deneyimlerini aktarabilsin.

nasıl olunurr

İmaj maker ne işe yarar?

İmaj makerların yada diğer bi’ ismi ile imaj danışmanlarının görevi, öncelikle müşterilerinin o zamana kadarki yaşantılarını değerlendirerek veya analiz ederek varmak istedikleri hedef için bu altyapının üzerine kişiye uygun imajı oturtmaktır. Kişinin bulunduğu ortamlar, iş yaşantısı, özel hayatı, alışkanlıkları, zevkleri, işi, bulunduğu ortamlar, iş yaşantısı, özel hayatı, nelerden hoşlanır veya hoşlanmaz, hoşuna giden renkler kullandığı aksesuarlar hepsi kesin olarak belirlenir. Bunun akabinde kişinin renk analizi yapılır, bunu açarsak, kısaca kişinin ten rengine uygun kullanması gereken renk skalasının ve renk kombinasyonlarının belirlenmesidir. Vücut yapısı analizi yapılır, en basit anlamı ile kişiye hangi pantolon modelinin, hangi elbise modelinin yakışacağının belirlenmesidir.

Örnek olarak ; Kum saati vücut yapısına sahip hanımefendiye kalem etek modeli tavsiye edilirken, hafif göbekli bi’ hanımefendiye çan tipi etek giymesi ya da daha dökümlü kumaşlardan akışkan bir model etek tercih etmesi tavsiye edilir.

İmaj maker kısacası bizi anlamaya çalışır ve aldığı eğitimler sayesinde bize bu konuda çok yardımcı olabilir. İmaj maker bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise insanların nasıl olduğuna değil, nasıl göründüğüne baktıkları varsayımıdır. Bu ne kadar doğru, ne kadar yanlış tamamen sizin düşünceniz.