Betta balığı hakkında

Betta balığının anavatanı tayland’dır. Evlerde beslenmeye başlamadan önce yüzgeçleri kısa, renkleri sönük ve tipik balık davranışları sergileyen hayvanlardı. Ancak ıslah edilerek yapay seleksiyona uğratıldıktan sonra evlerde beslenmeye başlanmış balık türüdür. Rengarenge bürünmüş egzotik duruşuyla ve sevimli, barışçıl davranışlarıyla tüm dünyada sevilerek akvaryumlarda ya da fanuslarda beslenmeye başlanmıştır. Betta balıklarının ıslah edilmesinin sebebi solungaçlarındaki labirent yapısıdır. Bu labirent yapı; çamurlu sularda ve ya oksijen seviyesi az olan bir ortamda yeterli oksijeni alamayacak olan Betta balığına avantaj sağlar.

Betta-4

Oksijeni suyun üstünden alarak solungaçtaki labirent yapısı sayesinde oksijeni kanlarına ulaştırırlar. Bu şekilde oksijen seviyesi kötü olan bir akvaryuma dahi adapte olabilmekte ve olabildiğince yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Diğer doğal ortamdaki balıklardan bu yönden ayrılırlar ve kavanozlara hapsedilmektedirler. Ayrıca bu özellik Betta balıklarına suyun üstünde kabarcıklardan yuva yapma özelliği kazandırmıştır. Yavrularına bu kabarcık içinde bakabilmektedirler.

Erkek Betta balıkları birbirleri ile alan mücadelesine girerek kaybedenin ölümüne sebep olabilmektedirler. Şöyle ki, doğal ortamda olan bir mücadele ise kaybeden erkek beta balığı ortamı terk eder ve mücadele sona erer. Ancak kavanoz, fanus ya da akvaryum gibi alanı belli olan bir ortamda edilen mücadele kaybedenin ölümü ile bitmektedir. Dişi Betta balığı hakkında ise böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Dişi Betta balıkları, birbirleriyle iyi geçinebilirler herhangi bir alan mücadelesi söz konusu değildir.

betta balığı

Dişi Betta balıkları yumurtladıktan sonra erkek betalarla ayrılmalıdır. Erkek Bettalar yavruları kabarcıklar içinde korumaktadırlar. Ancak birkaç gün sonra da erkek Bettalar yavrulardan ayrılmalıdır.

Günümüzde, genellikle sevgiliye ya da çocuklara sevilerek hediye edilen bu balıkların bakımı dikkat istemektedir. Tropikal bir tür oldukları için soğuğa karşı dirençli değillerdir. 24-27 derece en ideal sıcaklıklardır. Betta balıkları pek fazla yüzmeyi sevmezler ve genellikle suyun dibine yakın bölgelerde olmayı tercih ederler. Kavanozlarını ya da akvaryumlarını değiştirirken oldukça dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu balıklar ortam değişimi durumunda çok çabuk yorgun düşerler. Bir süre yemlenmeyebilirler. Küçük bir ortamdan büyük ortama geçmek hastalanmalarına hatta ölümlerine bile sebep olabilmektedir.